środa, 22 lipca 2015

"Talon" - Julie Kagawa

źródło: www.matras.pl
Tytuł: Talon
Tytuł oryginalny: Talon
Autor: Julie Kagawa
Ilość stron: 416
Wydawnictwo: Mira
Wydanie polskie: 2015
Wydanie oryginalne: 2014
Ocena: 9/10

Opis książki: (www.matras.pl)
Samotnie upadną, razem powstaną
Od wieków członkowie Zakonu Świętego Jerzego polowali na smoki. Ukrywając się pod ludzką postacią, smoki przetrwały. Stworzyły Talon, potężną organizację, w której każdy smok ma wyznaczone miejsce i służy wspólnej sprawie. Z czasem stały się silne i przebiegłe, gotowe przejąć władzę nad światem.
Młodziutka Ember Hill, po wcieleniu się w ludzką postać, zostaje wysłana ze szpiegowską misją do Kalifornii. To dla niej okazja, by zakosztować życia zwykłej nastolatki, nacieszyć się wolnością przed powrotem do Talonu, gdzie czekają na nią wyłącznie obowiązki. Ember jest odważna i zdeterminowana, ale zaczyna ulegać ludzkim słabościom. Coraz częściej kwestionuje wszystko, czego nauczono ją w Talonie. Może jej przeznaczeniem jest życie wśród ludzi? Targana wątpliwościami, zapomina o ostrożności, a Zakon Świętego Jerzego jest już na jej tropie.

    "Talon" udało mi się skończyć w cztery dni, co, jak na mnie i książkę czterystustronową jest dosyć dobrym wynikiem. Muszę przyznać, że ta powieść jest jedną z tych, których nie 'połykam' od razu. Wolę podchodzić do niej kilka razy dziennie i chwilę trawić przyswojone informacje niż pochłonąć całą w przeciągu godziny, może dwóch. Bo, wydaje mi się, byłabym w stanie.
    Uwielbiam książki fantasy, jednakże ostatnio wydawało mi się, że ten rynek został opanowany przez wampiry, wilkołaki i inne motywy, które wszyscy bardzo dobrze znamy. Opowieść inna, opowieść o smokach dała już na samym początku ogromny plus, toteż podeszłam do niej nastawiona co najmniej na przeciętną lekturę. Nie zawiodłam się. 
    Ember i Garret byli dla mnie jednymi z najlepszych głównych bohaterów, jakich spotkałam w swoim życiu. Ich emocje, odczucia, myśli, zostały tak przedstawione przez autorkę, że choć narracje były rozdzielone pomiędzy dwie/trzy osoby żadna z nich nie była 'zaniedbywana'. Najlepiej czytało mi się fragmenty poświęcane Ember, z nią w czasie powieści najbardziej się zżyłam i naprawdę przeżywałam wraz z bohaterką wszystkie wydarzenia. Trudno, żeby na sam koniec łezka nie zakręciła mi się w oku..
    Język, jakim posługuje się autorka, jest odpowiedni do wieku postaci, ale najczęściej młodzieżowy i lekki. Pani Kagawa idealnie przedstawiła smocze nawyki Ember, które czasami biorą górę nad zdrowym rozsądkiem. To ukazuje, że bohaterowie "Talonu" nie są perfekcyjni, tylko mają swoje wady i czytelnik nie do końca zgadza się z podejmowanymi przez nich decyzjami. 
     Wątek fabularny jest bardzo oryginalny i niespotykany, toteż od razu wciągnęłam się w czytanie i nie mogłam się oderwać. Nieczęsto można spotkać w książce smoki, a odkrywanie ich prawdziwej natury może być naprawdę interesujące. Obserwowanie rozwoju wydarzeń z perspektywy smoka oraz osoby, które je zabija jest niesamowitym rozwiązaniem, które wymaga naprawdę wielkich umiejętności pisarskich. Uczucia Garreta wobec smoków są jednoznaczne: trzeba je zabijać, bez względu na nic. Czytelnik przez całą książkę zastanawia się, co chłopak zrobi w sytuacji, w jakiej się znalazł, ale zakończenie może nie wydać się dostatecznie satysfakcjonujące. 
    Mogę z żalem powiedzieć, że ta powieść rozbiła moje serce na kawałki. Drobniutkie. Ciężko mi się pozbierać po wydarzeniach kilku ostatnich rozdziałów. Do końca chciałam, aby powieść zakończyła się inaczej, ale najwyraźniej autorka w kontynuacji szykuje nam coś niesamowitego. Mam nadzieję, że druga część, "Rogue", będzie niedługo wydana po polsku.
Książkę serdecznie polecam ludziom znudzonym schematami, którzy wśród morza powieści fantasy szukają czegoś świeżego i niespotykanego. Na pewno się nie zawiedziecie! 
Patty

12 komentarzy:

 1. Mam ją już dawno w planach ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam, polecam i jeszcze raz polecam! Tylko ostrzegam: po przeczytaniu "Talonu" trudno wytrzymać bez "Rogue" :)
   Pozdrawiam!

   Usuń
 2. Książka zapowiada się świetnie ! ;P
  Och tyle książek na półce, a dzień jest taki krótki ;(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie tylko się zapowiada - ona po prostu JEST świetna :)
   Pozdrawiam!

   Usuń
 3. Coś ostatnio często słyszę o tej książce i jakiś czas temu zastanawiałam się nad kupnem, ale spasowałam. Może czas ją w końcu przeczytać ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma się co zastanawiać, proszę przy najbliższej okazji kupować :D
   Pozdrawiam!

   Usuń
 4. Z tego co wiem ta książka znajduje się w mojej bibliotece, dlatego na pewno przeczytam :)
  Twoje recenzje są świetne! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za miłe słowa :) Nawet nie wiesz, ile to dla mnie znaczy.
   Pozdrawiam!

   Usuń
 5. Koniecznie muszę sprawdzić czy ta książka jest u mnie w bibliotece. Jeszcze nie mialam okazji poczytać trochę o niej, ale jestem zaciekawiona i dobrze do niej nastawiona po twoje recenzji. Jesli chodzi o fabuleo to njenie mialam jeszcze okazji przeczytać konkretnej pozycji o smokach.
  Świetna recenzja.
  Pozdrawiam
  Ronie z ronie-books.blogspot.com/?m=1

  OdpowiedzUsuń
 6. I kolejna książka, na którą czaję się od dłuższego czasu, już nie mogę się doczekać kiedy wpadnie w moje łapki ;)

  OdpowiedzUsuń